تبلیغات
انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور - مروری بر مهمترین خبرها

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

مروری بر مهمترین خبرها

شنبه 17 آذر 1386

     - با خبر شدیم، به همت همكار ارجمند، جناب آقای كتاب دكتر منوچهر امانی، كار ترجمه و انتشار كتاب «محیط های كاشت صنوبر» (les milieux de la populiculture)، به پایان رسیده و هم‌اكنون در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.
     - افزایش خطر انقراض سمور آبی (Lutra lutra) یا شنگ در تالاب‌های استان گیلان (به دلیل كشتار وسیع این حیوان توسط صاحبان استخرهای پرورش ماهی) كه در شمار گونه‌های در معرض انقراض IUCN قرار دارد، یكی دیگر از خبرهای ماه گذشته بود كه عكس‌العمل و نگرانی بسیاری از علاقه‌مندان به تنوع زیستی كشور را برانگیخت.
      - سقوط یك نخست‌وزیر به دلیل عدم رعایت ملاحظات زیست‌محیطی در سیاست‌های خویش، در شمار خبرهای كم‌نظیر سال‌های معاصر است. بر مبنای نظرسنجی‌ها، عدم پایبندی جان‌هاوارد و حزب دست‌راستی‌اش از مفاد پیمان كیوتو، یكی از دلایل عمده نارضایتی مردم استرالیا از وی عنوان شد، به نحوی كه نخستین اقدام عملی رقیب پیروز انتخاباتی‌اش، آقای كوین‌راد، پس از به دست گرفتن قدرت در ماه جاری، اعلام پیوستن به پیمان كیوتو بود و بدین‌ترتیب، جمهوری‌خواهان حاكم بر دولت آمریكا، به عنوان تنها كشور عمده مخالف پیمان كیوتو، بیش از هر زمان دیگری در انزوا قرار گرفتند. این در حالی‌است كه هنوز هیچ تشكل عمده سیاسی كشور حاضر نشده برنامه‌های زیست‌محیطی خود را در آستانه‌ی هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ارایه دهد!
      - تخریب ایستگاه تحقیقاتی كام فیروز فارس و ریشه‌كنی بیش از 950 اصله از درختان ایستگاه – كه بیش از 14 سال بود مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار داشتند، آن هم به بهانه‌ی احداث جاده و بدون هماهنگی با مسئولین مرتبط استانی، یكی دیگر از خبرهای تلخ ماه گذشته بود.
       - ادعای حیرت‌انگیز وزارت نیرو در باره انكار وجود 8 هزار درخت 500 ساله در بالادست سد سیوند كه در اثر آبگیری كامل سد از بین خواهند رفت، دوباره تبدیل به مناقشه‌ای جدی بین مخالفان و موافقان احداث سد شد. این در حالی است كه آقای دكتر پیمان یوسفی آذر، مدیركل جنگل‌های مناطق خشك و نیمه خشك سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری كشور، به صراحت همچنان بر وجود 8000 درخت در عرصه مورد بحث تأكید دارند.
      - برپایی سیرك در پارك پردیسان و در جوار سازمان حفاظت محیط زیست؛ سازمانی كه قرار است حرمت‌دار تمامی زیستمندان گیاهی و جانوری كشور هم باشد، یكی دیگر از اتفاقات نادری بود كه با اعتراض شدید تشكل‌های مردم‌نهاد طرفدار محیط زیست روبرو شد.
      - و آخرین خبر اینكه از 24 آبان ماه، سند چشم‌انداز 20 ساله‌ی كشور، وارد پنجمین سال حیاتش شده است و همه منتظر شنیدن و خواندن نخستین گزارش رییس‌جمهور از میزان پیشرفت برنامه‌ها و اهداف سند هستند؛ گزارشی كه تاریخ انتشارش مانند پایان برج میلاد تهران، هر روز بیشتر از روز پیش به تأخیر افتاده و می‌افتد.[ شنبه 17 آذر 1386 - 08:12 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| انجمن ] [خبرهای مهم , ] [+]