تبلیغات
انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور - بند «و» تبصره ( 9) ؛ خبر خوشی كه هنوز روی كاغذ مانده است!

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

بند «و» تبصره ( 9) ؛ خبر خوشی كه هنوز روی كاغذ مانده است!

چهارشنبه 14 آذر 1386

دیدگاه انجمن


     آیین‌نامه اجرایی بند «و» تبصره ( 9) قانون بودجه سال 1386 کل کشور چندین ماه پیش ابلاغ شد. در ماده 2 این آیین‌نامه آمده است: «کلیه دستگاه‌ها مکلفند یک درصد (1%) و مجازند تا چهار درصد (4%) اعتبارات هزینه‌ای (جاری) خود را علاوه بر اعتبارات مصوب تحقیقاتی به منظور انجام فعالیت‌های پژوهشی و توسعه علمی و فناوری هزینه كنند. معاونت برنامه‌ریزی راهبردی رییس‌جمهور، اعتبارات موضوع این آیین‌نامه را در موافقتنامه‌های متبادله و در هر مرحله از تخصیص با قید "اعتبارات موضوع بند (و) تبصره (9) قانون بودجه سال1386 کل کشور" مشخص و بر شیوه‌ی هزینه‌کرد آن نظارت نماید.»
همان طور كه ملاحظه می‌شود، انصافاً قانون‌گذار و کسانی که این آیین‌نامه را تنظیم كرده‌‌اند تمام جوانب امر را سنجیده و به بهترین شیوه و به طور کامل تمام راه‌های تخلف و اما و اگرها را بسته‌اند. ولی هم اکنون بیش از 9 ماه از سال می‌گذرد و قاعدتاً باید حدود هشتاد درصد از بودجه موضوع این آیین نامه تحقق یافته باشد. اما با وجود تصریح آیین‌نامه و روشنی موضوع متأسفانه اخبار رسیده از مراکز و موسسات تحقیقاتی نشان می‌دهد که دستگاه‌های اجرایی به راحتی تن به اجرای آیین نامه فوق نداده و به بهانه‌های مختلف از جمله کمبود اعتبارات، عدم تامین منابع مالی درخواستی و غیره از اجرای آیین نامه سرباز زده وعملاً باز هم سر تحقیقات بی کلاه مانده است.
باید دانست، اتصال بودجه تحقیقات به اعتبارات دستگاه‌های اجرایی از این جهت که نهاد‌های پژوهشی را ملزم می‌نماید که در خدمت دستگاه‌های اجرایی باشند و تحقیقات خود را به سمت پژوهش کاربردی سوق دهند، بسیار خوب است. افزون بر آن، مراکز اجرایی وقتی خود بودجه تحقیقاتی را تامین كنند و در ارائه و اجرای طرح‌های پژوهشی سهیم باشند، نتایج حاصل از اجرای طرح‌ها را بیشتر مورد توجه قرار داده و به کار می‌گیرند. ولی  از نکات منفی این برنامه (حداقل در شرایط فعلی) به موارد زیر می‌توان اشاره كرد:
- بنا به اظهارات مسئولین اجرایی اعتبارات هزینه‌ای  دستگاه‌ها اغلب با کمبود مواجه بوده و پرداخت یك درصد از آن به راحتی تحقق نخواهد یافت. اگر این یک درصد از اعتبارات تملک و دارایی دستگاه‌های اجرایی تامین شود، شاید مشکلات کمتری بوجود آید.
- طرح‌های تحقیقاتی بخصوص طرح‌های منابع طبیعی، طرح‌هایی چند ساله هستند بنابر این باید بودجه آنها به طور منظم بر اساس پیش‌بینی انجام شده پرداخت شود. مشخص نیست این آیین نامه در سالهای آتی هم ابلاغ شود و آیا می‌توان بر اساس آن برنامه ریزی داشت؟
- تعدادی از طرح‌های تحقیقاتی طرح‌هایی بنیادی هستند که ضرورت اجرای آنها محرز است. تکلیف این پروژه‌ها چیست؟
- موضوع نظارت بر اجرای آیین نامه ها در کشور هم بحث همیشگی و سوال برانگیز است. در این آیین نامه هم سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مسئول نظارت براجرای این آیین نامه شده ولی با انحلال سازمان و واگذاری وظایف آن به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، قاعدتا این نهاد باید بر حسن اجرای آیین نامه نظارت نماید و باید پاسخگوی عدم اجرای آن  پس از گذشت 8 ماه از سال باشد و مشخص نماید که در 4 ماه باقیمانده سال چگونه می‌خواهد بر اجرای آیین نامه نظارت نماید؟
انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع كشور آمادگی دارد تا بحث بر سر این موضوع را از جانب دستگاه‌های اجرایی و مراکز تحقیقاتی به چالش کشیده و نظرات طرفین و مسئولین را در خبرنامه‌های بعدی و در وبلاگ خویش منعکس نماید.
آشكار است كه هدف ما چیزی نیست جز یافتن راهکاری مناسب برای برون رفت از مشکلات فعلی و برطرف کردن موانع پیش روی. به امید آن روز ...[ چهارشنبه 14 آذر 1386 - 08:12 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| انجمن ] [دیدگاه , ] [+]