تبلیغات
انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور - آرامش خیال، پول نیست!

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

آرامش خیال، پول نیست!

چهارشنبه 14 آذر 1386

«تریبون آزاد»

     زنگ خطر برای تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی كشور به صدا  درآمده است . از آنجایی كه به گمان نگارنده این تن رنجور واپسین نفس‌های خود را می‌كشد، كوشیده‌ام تا در این مجال به آسیب‌شناسی تحقیقات منابع طبیعی بپردازم.
    وای بر آن روزی كه تجربه‌های ملموس حاصل از دانش انسان در اعتلای فكریش بكار گرفته نشود و شعارهای پرطمطراق خالی از پشتوانه‌های علمی، ضامن اجرایی آن شود و گره‌هایی كه با دست باز می‌شوند را بخواهیم با دندان بگشاییم.
     تحقیقات در هر زمینه‌ای، ركن اصلی تفكر و پیشرفت یك جامعه است. چرا كه بودجه پژوهشی كشورهای توسعه یافته حدود 3 تا 5/2 درصد سهم تولید ناخالص ملی است و حاصل عملی پژوهش‌های آنها به چشم برهم‌زدنی، در زندگی شهروندان‌شان نمود عینی و ملموس می‌یابد. این در حالی است كه این میزان (بودجه تحقیقات، از سهم تولید ناخالص ملی) در سال 84 در کشور عزیزمان، فقط حدود 60 تا 65 صدم درصد بوده است و همین عامل موجب شده تا محققان ما نتوانند به اهداف و آرمان‌های بلند خویش دست یابند و عملكردها پایین باشد.
    مقایسه‌ی نه چندان عادلانه‌ی وضعیت تحقیقات علوم تجربی و بالاخص منابع طبیعی كشور با دیگر همتایان خویش، نشان می‌دهد: در سامانه‌ای فعالیت می‌كنیم كه محقق آن ابتدایی‌ترین سازوكارهای لازم برای تحقیقات را كه همانا آرامش فكر از دغدغه‌های گوناگون است، ندارد. اشتباه نشود! آرامش خیال، پول نیست. بلكه اطمینان از تأمین ابزارها و لوازمی سخت‌افزاری است كه به واسطه‌ی آن یك پژوهشگر از تمركز و فراغت لازم برای حركت در مسیر تحقق پروژه تحقیقاتی خویش بهره‌مند باشد نه اینكه مجبور باشد خود به هر سوی رو بزند تا یك لیوان آب مقطر آزمایشگاهش را با رفتارها و سلوكی غیرمعمول! تأمین كند تا شاید تحقیقات ما بتواند به صفت «کاربردی و مشتری‌مداری» نایل گردد؛ موضوعی كه در بخش دوم این تریبون بیشتر به آن می‌پردازم.

حمیدرضا عباسی[ چهارشنبه 14 آذر 1386 - 08:12 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| انجمن ] [تریبون آزاد , ] [+]