تبلیغات
انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور - تحللیل روز

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

تحللیل روز

سه شنبه 17 خرداد 1384

        خشكسالی ،تنوع زیستی و  بانك ژن

1.         با توجه به واقع شدن كشور در كمربند خشك جهان و با عنایت به تغییرات آب و هوایی و خشك تر شدن آب و هوای كشورمان پوشش گیاهی كشور هر ساله به مقدار زیادی از دست می رود بطوریكه طبق گزارش سازمان سنجش از راه دور كشور فقط طی دو سال 1377و1378 پوشش گیاهی كشور به مقدار 32 درصد كاهش یافته . بررسیها نشان می دهد كه در سالهای آینده همانطور كه دنیا با بحرانهای ناشی از تغییرات آب و هوایی در گیر خواهد بود كشور مانیز دست به گریبان خشكسالی است. ایران یكی از مراكز تنوع گیاهی در جهان است وكاهش  فزاینده پوشش گیاهی خطر بزرگی است كه گونه ها و ژنوتیپهای مختلف كشور در معرض آن قرار گرفته .در چنین وضعیتی فعالیت بهینه بانك ژن گیاهان مرتعی , جنگلی و دارویی كشوركه تنها متولی بذور گیاهان وحشی در ایران است میتواند كمك بزرگی در جهت حفظ و نگهداری منابع غنی ژنتیكی كشور باشد.یكی از مهمترین  طرحهای بانك ژن طرح ملی جمع آوری بذور گیاهان مرتعی جنگلی و داروئی است كه تحت پوشش آن بذور گیاهان وحشی جمع آوری می شود منتها این طرح با  مشكلات عدیده ای روبروست كه از آن جمله موارد زیر را میتوان مورد عنایت قرار داد :

1-         توجه به  زمان و از دست ندادن فرصت از اهمیت ویژه أی برخوردار است. كمبو دوسیله نقلیه و امكانات لازم در استانها باعث شده روند جمع آوری از سرعت كافی برخوردار نیاشد.


2-  ا نجام كار گروهی بخصوص همكاری گیاهشناسان در این طرح لازم و اجتناب ناپذیر است .بذرهایی كه بدون نامگذاری صحیح و احیانا  با نام گذاری اشتباه به بانك ژن وارد می شوند فاقد اعتبار هستند.یاقتن  نیروهایی كه دارای  تجربه كافی باشنددر اكثر استانها به آسانی ممكن نیست.

3- جمع آوری بذور گیاهان ارزشمند و كمیاب نیاز به مراجعه به مناطق دور افتاده و گاه صعب العبور دارد و با توجه به كوتاه بودن فصل رسیدن بذرها فعالیت چند تیم در هر استان را می طلبد, در حالیكه در استانها به طور معمول فقط مجری طرح در گیر جمع آوری است.

غالبا مشاهده شده است كه به علت عدم پشتیبانی كافی و امكانات لازم مجریان طرحها اقدام به جمع آوری بذر از در دسترس ترین مناطق می نمایند. از این رو بعد از مدتی بانك ژن انباشته از بذوری می شود كه از نظر نامگذاری اشكالات فراوان دارند، تعداد تكرار جمع آوری گیاهانی كه در دسترس هستند زیاد شده و بسیاری از گیاهان ارزشمند موجود در استانها اصلا جمع آوری نمی شوند. گرچه در یكی دو سال گذشته با تلاش شایان تقدیر مجری طرح, روند اجرای این طرح  با پیشرفتهایی روبرو شده ولی تا رسیدن به وضعیت ایده آل هنوز قاصله زیادی باقی است. حل این مشكلات كه می توان گفت نه تنها در سطح ملی و مملكتی قابل بحث هستند بلكه, به دلیل تنوع گونه ای منحصر به قرد در ایران, حتی در سطح جهانی نیز قابل طرح و پیگیری است  علاوه بر مجری مسئول طرح تلاش بی وفقه و پیگیری های مسئولین رده های بالاتر را می طلبد .   [ سه شنبه 17 خرداد 1384 - 10:06 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| انجمن ] [دیدگاه , ] [+]