تبلیغات
انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

شنبه 28 خرداد 1384

خبرنامه شماره (17)

 

 

انجمن اعضای هیئت علمی

موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

 

 

 

خرداد 1384

 

 

 

آدرس:اتوبان تهران كرج، كیلومتر 16، بعد از پیكانشهر

صندوق پستی 144-14965 تلفن 5-4195901 داخلی 375

E-mail: anjoman @ rifr-ac.ir

http://www.anjomanrifr1384.mihanblog.com

 

 

 

 بسمه تعالی

مروری اجمالی بر عملکرد 13 سال مدیریت  موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

مدیریت در موسسه ای تحقیقاتی، نظیر موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع،  که نه تنها در کشور بلکه در دنیا، به عنوان یک مرکز علمیِِِِ صاحبِ منزلت و وجاهت علمی- تحقیقاتی  شناخته شده است و شاخص شدن آن، در سایه حضور نیروهای  خوش فکر، فعال و بالنده  علمی است که در آن به کار، تحقیق و بررسی های علمی مشغول هستند، باید نسبت به مدیریت دستگاههای اجرایی، از ویژگیهای کاملا متمایزی برخوردار باشد. در محیط علمی- تحقیقاتی ، انگیزه  داشتن  و علاقمند به کار بودن، نیازمند وجود  روابط صمیمی و دوستانه ای است که نه تنها باید بین محققین بلکه بین محققین و مدیران در سطوح مختلف وجود داشته باشد. در فضایی که  ارتباطات دوستانه در آن موج می زند، باید همواره  به کارکنان و هیئت علمی، به  چشم دارایی و نه هزینه نگریسته شده و تلاشها از سمت و سویی برخوردار باشد که محیط کار و تحقیق با نشاط فراهم شده و پرورنده خلاقیت، افکار نو، بدیع و سازنده با شد.

بررسی کارنامه مدیریتی سالهای گذشته، از سر خیر خواهی و صلاح کشور و موسسه صورت گرفته و در پی یاد آوری مسیرِ اصلی تحقیقات، ارزیابی راههای طی شده و  یادآوری تجارب بدست آمده است. اگر در نوشتار پیش رو، اشاره ای گذرا به برخی نقاط ضعف و کاستی ها شده است، همزمان هم  سعی گردیده است  تا نقاط قوت و تلاشهای پیگیر و هدف داری را مورد توجه و اقرار قرار دهد تا آیندگان بدانند که در دوره نسبتا طولانی مدیریت آقای دكتر جلیلی، فراز و فرود ها کدام ها بوده اند و به تناسب حال، از وجود هریک از قوت و ضعف های مکتوب شده، درس و بهره لازم برده شود. بنابراین، ارایه برخی بیلانها و اشاره به بعضی رفتارها، با امید به مورد استفاده واقع شدن از تجارب گذشته صورت گرفته است تا در سایه آن، بتوان در رفع نواقص  و ارتقای بهتر، سریعتر و بیشتر موسسه قدم برداشت.

 

اهم فعالیت هایی که در جهت تقویت زیرساخت های موسسه و در مجموع، برای تحقیقات جنگلها و مراتع، به ثمر رسیده اند به شرح زیر می باشند:

- تلاش در جهت ارتقاء موسسه، بعنوان یک موسسه تحقیقاتی مادر،

- توسعه فضاهای مناسب اداری و تحقیقاتی نظیر برنامه ریزی برای ایجاد و توسعه فضاهای تحقیقاتی، از جمله آزمایشگاهها،

- گسترش سیستم های کامپیوتری از طریق تخصیص بودجه، به کارگیری امکانات و نیروها برای بهره مندی و دستیابی گسترده، سریع و مداوم به شبکه جهانی اطلاعات،

- تلاش برای ارتقای کمی و کیفی انتشارات موسسه،

- تلاش در جهت اصلاح ساختار هرم نیروی انسانی موسسه،

- ساماندهی و توسعه فیزیکی و بیولوژیک باغ  گیاهشناسی ملی ایران و انجام پروژه های مورد نیاز تا مرحله ای که می توان بزودی شاهد گشایش باغ  برای بازدید عموم بود،

- تشکیل گروه های بررسی و ارزشیابی طرح های تحقیقاتی منابع طبیعی در کشور،

اگر چه سخت کوشی ، حضور مستمر در محل کار، تک شغله بودن، تعصب و علاقه خاص داشتن  نسبت به جایگاه تحقیقاتی موسسه و  کلان نگری  مدیر مورد بحث به تحقیقات، بسیار وزین و پر بها است، اما نقاط ضعفی هم  وجود داشته اند که در  مدت طولانی موصوف، در معرض دید همکاران  قرار داشته  و بیان آنها، می تواند به آیندگان  راهکارهای رفتاری مورد نیاز را ارایه دهد. ویژگیها و خصوصیات  مورد بحث، به نحوی بوده است که اگر در رفع  برخی از آنها  توجه بیشتری می شد، پیشرفت  های ملموستری هم  نصیب موسسه می گردید.

 

مهم ترین نکات منفی عبارتند از:

- عدم برقراری  ارتباط دوستانه با محقیقین و کارکنان

- اتکای بیش از حد به آراء و اندیشه های خود  و کم توجهی به نظرات و اظهارات محققین و کارشناسان

- کم اهمیت بودن مسایل رفاهی کارکنان در مقابل توسعه فیزیکی ابنیه و موسسه

- دشوار بودن ملاقات، ایجاد جو فاصله بین مدیران و محققین  و پرهیز از رویارویی با همکاران

- نا دیده انگاشتن توازن جاذبه و دافعه درمدیریت.  در چنین شرایطی، موسسه، شاهد مهاجرت تعدادی از همكاران علمی موسسه به دوایر درون و برون وزارتی بودند.

- ارتباط کمرنگ  و محدود شخص مدیر با مراکز تحقیقاتی استانها.

به موازات بیان مطالب مذکور در فوق،  این اعتقاد هست که ارزیابی صادقانه  مدیران در موسسات تحقیقاتی، به موارد فوق محدود نمی شود و لازم است تا نگاهی به تاثیر کارنامه و نتایج عینی و ملموس تحقیقات  انجام گرفته در موسسه تحت مدیریت  مدیران تحقیقاتی، بر زندگی و معیشت مردم، رشد اقتصادی کشور، ارتقای فرهنگ منابع طبیعی و برطرف شدن مشکلات فرا روی کشور بشود،  مشکلاتی که اغلب در پیچ و خم های مدیریت های تحقیقاتی و اجرایی در سایه قرار می گیرند. باید بررسی کرد  که تحقیقات انجام شده در حوزه منابع طبیعی، چه راهکارهایی برای کاهش انبوه مشکلات مرتبط  موجود ارایه داده و می دهد. چه راهکارهایی برای جلو گیری از تخریب جنگلها و مراتع ارایه شده اند. برای احیای بیابانها و شوره زارهای کشور چه مسیرهایی پیموده شده و  باید پیموده شوند. اگر طرحهای تحقیقاتی بر اساس نیازسنجی انجام شده و تقاضاگرا بوده اند، از نتایج آن چه مقدار استفاده شده  است.

در خاتمه، ضمن اذعان به تلاشهای بسیاری که در دهه گذشته صورت گرفته است، بیان این موضوع را لازم می داند که در سایه همكاری و همفكری مدیران و محققین در موسسات تحقیقاتی و دانشگاهها است  كه تحقیقات مبتنی بر نیازهای واقعی کشور انجام می شود. امید است این مهم با درك متقابل و بكارگیری امكانات تحقیق میسر گردد.

 

تبریک به مدیران جدید  موسسه

انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع، انتخاب و انتصاب شایسته جناب آقای دكتر عصاره به سمت ریاست موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع را به ایشان تبریك گفته و امید است با توجه به مقبولیت در بین اعضای هیات علمی موسسه (نظر سنجی و معرفی از طرف انجمن) و شناخت مجموعه تحت پوشش در موسسه و مراكز استانها، تحقیقات منابع طبیعی در كشور جایگاه خود را باز یافته و موسسه به اهداف والای خود بیش از پیش نائل آید.

انتصاب جناب  آقای دكتر فرحپور را به سمت معاونت پژوهشی موسسه، به ایشان و همکاران تبریك گفته و موفقیت ایشان را در ارتقاء بخشیدن به امر پژوهش در موسسه از خداوند متعال خواستار است.

 

راه اندازی وبلاگ برای انجمن

http://www.anjomanrifr1384.mihanblog.com

انجمن اعضای هیئت علمی موسسه برای ارتباط بیشتر با اعضاء و سایر مجامع و تشکلهای علمی نسبت به راه اندازی وبلاگ اقدام نموده است. از اعضاء و علاقمندان به منابع طبیعی کشور درخواست می شود ضمن بازدید از وبلاگ فوق با ارسال نظرات و دیدگاههای خود انجمن را در راه اعتلای منابع طبیعی کشور یاری نمایند.

 

اعتراض انجمن اعضاء هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع  به تشکیل وزارتخانه پیشنهادی جدید

در این ارتباط انجمن نامه ای  به شرح زیر خطاب به آقای دکتر عارف معاون اول رئیس حمهوری ارسال کرده است. اعتراض این انجمن و سایر تشکل های غیر دولتی به تشکیل وزارتخانه پیشنهادی جدید در روزنامه شرق (پنچشنبه 19/3/84) به چاپ رسیده است.

 

به نام خدا

جناب آقای دكتر عارف

مقام عالی معاون نخست رئیس­جمهور

موضوع: نواقص و شبهات موجود در پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور درخصوص تشكیل وزارت «محیط زیست، آب و جنگل»

با سلام و احترام؛ ضمن سپاس از توجه مخصوصی كه آن دولت محترم به حوز‌ة ارزشمند و ناهمتای منابع طبیعی كشور دارد؛ واقعیتی كه پیشنهاد شایستة مزبور خود دلیلی سزاوار بر این مدعا تلقی می­شود؛ به دلیل وجود برخی نارسایی­ها، اختصاراً پاره­ای از مهمترین نواقص و ابهامات موجود در پیشنهاد مزبور را از منظر دید اعضای انجمن هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع، یعنی یکی از مهمترین نهادهای غیردولتی تأثیر­گذار بر سیاست پژوهشی منابع طبیعی ایران، به آگاهی می­رساند:

مهمترین ایراد وارد بر این طرح، پیش­بینی جداسازی دو بخش غیرقابل تفكیك منابع طبیعی، یعنی جنگل و مرتع است؛ رخدادی كه در صورت وقوع بی­گمان بر دامنه و ابعاد ناهماهنگی­های مدیریتی و برنامه­ریزی حاكم بر این دو عرصه، آثاری مخرب، پس­رونده و غیرقابل جبران برجای خواهد نهاد.

به راستی چگونه امكان دارد بتوان زیست­بوم­های جنگلی، مرتعی و بیابانی را كه جملگی در محدوده­ای طبیعی به نام حوضة آبخیز گردهم آمده و می­بایست كه از مدیریتی واحد و هم­افزا برخوردار باشند را از یكدیگر تفكیك كرده و مدیریت هر یك را به نهادی كاملاً مستقل با ملاحظاتی متفاوت سپرد؟

راست آن است كه در صورت تصویب این پیشنهاد، ضمن واگذاری بستری واحد به دو متولّی با مأموریت­ها و وظایف مستقل، اندوخته­های طبیعی جنگلی، مرتعی و بیابانی كشور، به ویژه در سرزمین­های خشك كشور كه متجاوز از 7/89 درصد از مساحت ایران­زمین را متأثر كرده­اند،  به شدّت آسیب دیده و ساكنان آن را با مشكلات جدی اقتصادی و اجتماعی مواجه خواهد ساخت.

چنین است كه این انجمن مصرّانه از آن مقام محترم استدعا دارد، ضمن بازنگری در شرح وظایف وزارت پیشنهادی، سازوكاری را اختیار كنند كه به جامعیت عرصه­های طبیعی و محیط زیست كشور آسیبی وارد نشود. تشكیل «وزارت منابع طبیعی و محیط زیست»، می­تواند پاسخی مناسب، هوشمندانه و متناسب با آموزة تحقق توسعه ­پایدار بوده و چشم­انداز ایران 1400 را بیش از پیش روشن­تر سازد.

تریبون آزاد

هرچند تعداد محققینی که برای ارایه نتایج تحقیقات خود در کنفرانس های بین المللی به خارج از کشور سفر می کنند شمار اندکی را شامل می شود   ( البته این موضوع را نباید به حساب کم کاری آنها گذاشت بلکه باید ازکمبود بودجه و اعتبار کافی برای اعزام آنها گلایه کرد) ولی همین تعداد اندک برای عزیمت به خارج از کشور گاهی اوقات باعث تحمل مشکلاتی می شوند که می توان بسادگی آن را رفع کرد. تصور بفرمایید تمام کارها را از ابتدا که مربوط به معرفی محقق به سازمان تحقیقات می شود تا پیگیری سایر ملزومات اداری سفر ( در داخل سازمان و وزارتخانه جهاد کشاورزی، وزارت خارجه، سفارت کشور مربوطه و امثال آن) باید خود محقق دنبال نماید ( در موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع چنین مرسوم است) یعنی یک محقق باید چندین روز از کارهای تحقیقاتی خود دست بکشد و پیگیر امور مربوطه باشد . چنانچه این محقق از مراکز تحقیقات استانها باشد چند روز به چند هفته منجر می شود. این در حالی است که در هریک از موسسات تحقیقاتی منجمله موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع، دفتری به نام امور بین الملل وجود دارد که می تواند بوسیله یکی از کارشناسان یا کارکنان خود این کار را انجام دهد. بویژه آنکه در طی پیگیری مراحل کار، نیازی به وجود محقق هم نمی باشد. ناگفته نماند که در بعضی از سازمانها و موسسات اینگونه عمل می شود.

 

بالاخره فوق العاده ویژه اعضای هیات علمی در وزارت جهاد كشاورزی كی پرداخت می‌شود؟

بار دیگر شاهد متفاوت عمل كردن دولت در برخورد با اعضای هیات علمی در صدور احكام و پرداخت حق ویژه مصوبه می‌باشیم. در دانشگاهها چند ماهی است كه احكام کارگزینی صادر و حقوق آن پرداخت شده است، ولی متاسفانه در وزارت جهاد كشاورزی پاسخ روشن و صریحی در رابطه با صدور احکام کارگزینی و پرداخت حق ویژه از طرف مسئولین داده نمی شود. این در حالی است که ریاست محترم سازمان آموزش و تحقیقات تاکید کرده بود که این احکام از 12 بهمن 83 صادر خواهد شد (خبرنامه شماره16). جالب است كه یكی از موسسات تحت پوشش سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی احكام را صادر نموده و حقوقها را  نیز بر اساس احكام جدید پرداخت كرده است. این برخوردهای متفاوت در دولت و حتی در یك وزارتخانه و سازمان چگونه قابل توجیه است؟
[ شنبه 28 خرداد 1384 - 09:06 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : سه شنبه 31 خرداد 1384 - 11:06 ق.ظ]

[ پیام ()|| انجمن ] [خبرنامه ها , ] [+]