تبلیغات
انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور - اعتراض به شرح وظایف وزرات پیشنهادی جدید

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور

اعتراض به شرح وظایف وزرات پیشنهادی جدید

سه شنبه 17 خرداد 1384

به نام خدا

 

 

جناب آقای دكتر عارف

مقام عالی معاون نخست رئیس­جمهور

موضوع: نواقص و شبهات موجود در پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور درخصوص تشكیل وزارت «محیط زیست، آب و جنگل»

با سلام و احترام؛ ضمن سپاس از توجه مخصوصی كه آن دولت محترم به حوز‌ة ارزشمند و ناهمتای منابع طبیعی كشور دارد؛ واقعیتی كه پیشنهاد شایستة مزبور خود دلیلی سزاوار بر این مدعا تلقی می­شود؛ به دلیل وجود برخی نارسایی­ها، اختصاراً پاره­ای از مهمترین نواقص و ابهامات موجود در پیشنهاد مزبور را از منظر دید اعضای انجمن هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع، یعنی مهمترین نهاد غیردولتی تأثیر­گذار بر سیاست پژوهشی منابع طبیعی ایران، به آگاهی می­رساند:

مهمترین ایراد وارد بر این طرح، پیش­بینی جداسازی دو بخش غیرقابل تفكیك منابع طبیعی، یعنی جنگل و مرتع است؛ رخدادی كه در صورت وقوع بی­گمان بر دامنه و ابعاد ناهماهنگی­های مدیریتی و برنامه­ریزی حاكم بر این دو عرصه، آثاری مخرب، پس­رونده. و غیرقابل جبران برجای خواهد نهاد.

به راستی چگونه امكان دارد بتوان زیست­بوم­های جنگلی، مرتعی و بیابانی را كه جملگی در محدوده­ای طبیعی به نام حوضة آبخیز گردهم آمده و می­بایست كه از مدیریتی واحد و هم­افزا برخوردار باشند را از یكدیگر تفكیك كرده و مدیریت هر یك را به نهادی كاملاً مستقل با ملاحظاتی متفاوت سپرد؟

راست آن است كه در صورت تصویب این پیشنهاد، ضمن واگذاری بستری واحد به دو متولّی با مأموریت­ها و وظایف مستقل، اندوخته­های طبیعی جنگلی، مرتعی و بیابانی كشور، به ویژه در سرزمین­های خشك كشور كه متجاوز از 7/89 درصد از مساحت ایران­زمین را متأثر كرده­اند،  به شدّت آسیب دیده و ساكنان آن را با مشكلات جدی اقتصادی و اجتماعی مواجه خواهد ساخت.

چنین است كه این انجمن مصرّانه از آن مقام محترم استدعا دارد، ضمن بازنگری در شرح وظایف وزارت پیشنهادی، سازوكاری را اختیار كنند كه به جامعیت عرصه­های طبیعی و محیط زیست كشور آسیبی وارد نشود. تشكیل «وزارت منابع طبیعی و محیط زیست»، می­تواند پاسخی مناسب، هوشمندانه و متناسب با آموزة تحقق توسعه ­پایدار بوده و چشم­انداز ایران 1400 را بیش از پیش روشن­تر سازد.

 

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل­ها و مراتع

 [ سه شنبه 17 خرداد 1384 - 10:06 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| انجمن ] [دیدگاه , ] [+]